Nobel ödüllü ekonomist Trump ile Erdoğan’ı benzetti

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times’ın Nobel Ödüllü yazarı Paul Krugman, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi ile ilgili kapsamlı bir analiz yazdı. Krugman’ın kaleme aldığı köşe yazısında “Trump şarlatan ekonomisi ile flört ediyor” başlığını kullanırken, “30 yılı aşkın bir süre önce benim hocalarımdan biri olan ekonomist Rudiger Dornbusch ve Sebastian Edwards bir makale yazarak makroekonomik popülizm adını verdikleri konu üzerine eğildiler. Onlar Latin Amerika’daki solcu rejimler altında yaşanan enflasyonist salgınlara dikkat çektiler” dedi. 

Krugman, “Bu sendromun modern örnekleri arasında Venezuela’daki gibi solcu hükümetlerin yanı sıra faiz oranlarını düşürerek enflasyonla mücadele edebileceği konusunda ısrar eden Türkiye’deki Recep Tayyip Erdoğan’ınki gibi sağcı milliyetçi hükümetler de yer almaktadır. Sırada ABD mi var?” ifadesini kullandı.

Trump’ın Kasım ayında yapılacak seçimlerle yeniden başkan olma ihtimali olduğunu belirten Krugman, “Birçok gözlemcinin de belirttiği gibi, Trump’ın bazı politika önerileri kesinlikle enflasyonu artıracaktır. Göçmenlere yönelik bir baskı, Amerika’nın sağlam ekonomik büyüme ile düşen enflasyonu bir araya getirmesini sağlayan temel faktörlerden birini zayıflatacaktır” dedi. Krugman, Trump’ın kısa vadede siyasi avantaj elde etmek için para politikasını manipüle edebileceğini ve bunu da bazı ekonomik doktrinlerle destekleyebileceğini öne sürdü. 

Ünlü ekonomist Trump’ın danışmanlarının doların değerini düşürmek gibi bazı amaçları olabileceğini ve bunun da enflasyonu artırabileceğini yazdı. Krugman, “Tekrar ediyorum, makroekonomik politika Trump’ın iktidara gelmesi halinde olabilecekler konusunda en büyük endişem değil. Ama kesinlikle bir endişe kaynağı” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x