İki evladını ve büyük aşkını toprağa vermişti… Şimdi torunları yüzünü güldürüyor… Yeni damat ailenin baş tacı

Ama gerçek hayat hiç de öyle değil. Peri masalı gibi başlayan hatta öyle bittiği düşünülen hayatlar bile günün birinde kabusun, acının, ayrılığın ve hasretin en derinini yaşar.

İşte bunlardan birinin kahramanından kısaca söz edeceğiz şimdi size. Artık mutluluğu çocuklarının ve torunlarının gülen yüzlerinde bulan gerçek bir prensesin kısa öyküsü bu.

İlk cümleleri okuduğunuzda olup bitenler size de masal gibi gelecek. Ama sonra birden gerçek hayata döneceksiniz zaten.

Bu öykünün kahramanı, bundan yıllar önce. belki bugünün orta yaşlılarının bile dünyada olmadığı bir dönemde, yaşadığı ülkenin yaşça kendisinden çok büyük hükümdarının kalbini çaldı. Örneğine çok az rastlanır gösterişli bir törenle evlendi onunla.

HAYATININ BİR DÖNEMİNİ GÖSTERİŞLİ BİR ŞEKİLDE YAŞADI
Hayranları sadece kendi ülkesiyle sınırlı değildi. Dünyanın dört bir yanında onun attığı adımı, giydiği kıyafetleri koluna taktığı çantaları takip eden milyonlarca kişi vardı.

Üstelik öyle dillere destan bir güzelliği vardı ki uzun süre özellikle de belli bir kuşak tarafından “güzelliğin tanımı” olarak onun adı geçti.

Tabii bu arada kalbini çaldığı hükümdarın tahtının geleceği için veliahtlar doğurması da gerekiyordu. Bunu da yaptı. İki kız iki erkek dört tane çocuk verdi aşık olduğu hükümdara.

Sanki hayatları hep böyle sürecek gibiydi. Ama hiç öyle olmadı. Ülkesinde yaşanan siyasi değişimin ardından kocası ve ailesiyle birlikte arkalarına bile bakmadan ülkeyi terk ettiler. Peri masalı bitmişti.

Yabancı ülkelerde eski hayatlarını özleyerek sürdürdüler yaşamlarını. Ama bir zamanların masal prensesinin yaşadıkları bunlarla sınırlı kalmadı. Önce kocasını kaybetti sonra da 10 yıl arayla iki çocuğunu.

O güzeller güzeli masal prensesi artık kalbi derinden yaralı bir anneye dönüşmüştü. Onların acısını içinde taşıyarak geride kalan iki çocuğuna tutundu. İlerleyen yaşında artık onların mutluluklarıyla yüzü güler oldu.

ARTIK YÜZÜNÜ ÇOCUKLARI VE TORUNLARI GÜLDÜRÜYOR
Buraya kadar kısaca özetlediğimiz bu olayların kahramanları İran’ın son şahı Muhammed Rıza Pehlevi, karısı Farah Pehlevi ve çocukları.

Aile, artık ABD ve Fransa’da yaşamını sürdürüyor. Eski hükümdar eşi geçen zaman içinde iki evladını kaybetse de gelin, damat ve çok sayıda torun sahibi de oldu.

Ailece ülkeden ayrıldıkları 1979 yılından bu yana artık imparatoriçe unvanını da taşımayan Farah Pehlevi, şimdi hayatta kalan çocukları ve torunlarının sevinciyle mutlu oluyor.

Geçen yaz büyük oğlundan dünyaya gelen torununun nişan mutluluğunu yaşadı eski imparatoriçe. 

Şu anda 85 yaşında olan Farah Pehlevi’nin. bir zamanlar veliaht prens olan 62 yaşındaki en büyük oğlu Rıza’dan dünyaya gelen kızı Iman bir süredir birlikte olduğu Amerikalı Bradley Sherman ile evliliğe ilk adımı attı.

DAMAT AİLENİN GÖNLÜNÜ ÇOKTAN KAZANDI
Görünüşe göre Iman’ın bu yıl içinde evlenmeye hazırlandığı Bradley de bir anda ailenin göz bebeği oldu.

Farah Pehlevi’nin büyük oğlu  Rıza ‘nın karısı Yasmine, 21 Mart’ta baharın gelişini kutlamak için düzenledikleri bir aile toplantısında çekilen pozlarını Instagram sayfasında paylaştı.

O karelerden birinde de bir zamanların gözde imparatoriçesi torunları ve oğlunun damadıyla objektife poz verirken görülüyor.

Eski imparatoriçenin büyük oğlu Rıza ile karısı Yasmine’in iki tane kızı var. Kızlardan Iman yakında evlenip yuvadan uçmaya hazırlanıyor.

SEVGİLİSİ ÖNÜNDE DİZ ÇÖKÜNCE MUTLULUKTAN AĞLADI
Her ne kadar artık tahtları taçları olmasa da babası bir zamanlar veliaht prens unvanı taşıdığı için kendisi de sembolik olarak “prenses” unvanını taşıyan 30 yaşındaki Iman ile Sherman’ın kumsaldaki romantik nişan anları da ailenin sosyal medya sayfalarından paylaşıldı.

Farah Pehlevi’nin oğlu Veliaht Prens Rıza ile gelini Yasmine’nin Instagram sayfalarında yer verdiği fotoğraflarda iki gencin mutluluğu gözler önüne seriliyor.

Paylaşılan fotoğraflara göre Bradley Sherman, evlilik teklifi ve nişan yüzüğünü vermeden önce kumsalda küçük bir hazırlık yaptı.

Kumların üzerini gül yapraklarıyla donatan Sherman, sonra da sevgilisi Iman’ın önünde diz çöküp ona evlenme teklif etti ve değerli bir taşla süslü bir nişan yüzüğü verdi. Genç kızın ise o anlarda gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Gelin adayı Iman’ın annesi Yasmine ve babası Rıza, Instagram sayfalarında o mutlu anları kayıt altına alan fotoğrafları ” Bizim tatlı Iman’ımız bu hafta sonu nişanlandı. O ve Bradley üç yıldır flört ediyorladı. Onların ilişkisinin gelişip “çiçek açmasına” hepimiz tanıklık ettik. Bundan böyle yaşamlarını birbirlerine adamaya söz verdikleri için çok mutluyuz” mesajı eşliğinde paylaştı.

HAYATLARININ GERİ KALANINI BİRLİKTE GEÇİRECEKLER
Çiftin bu paylaşımına takipçilerden çok sayıda tebrik mesajı geldi. İran’ın eski imparatoriçesi Farah Pehlevi de torununun mutluluğuna “Mükemmel” mesajıyla ortak oldu.

Iman’ın ablası Nur da kendi Instagram sayfasında yaptığı paylaşımla kutladı.

Yakında evlenmeye hazırlanan Iman Pehlevi ve Bradley Sherman, finans sektöründe çalışıyor. Çift, 2017 yılında ortak bir arkadaşları aracılığıyla tanıştı. Sonradan dostlukları aşka dönüştü ve şimdi de hayatlarının geri kalanını birlikte geçirmeye karar verdiler.

DÜĞÜNE DÜNYA MEDYASI DA BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ
Iman’ın nişan töreninin bu kadar ilgi görmesinin nedeni ailesinin geçmişi. Hiç tanışmadığı dedesi Muhammed Rıza Pehlevi ile babaannesi Farah Pehlevi, 1959 yılında gösterişli bir törenle evlendi.

O sırada evlilik öncesi adıyla Farah Diba, henüz 21 yaşında bir genç kızdı. Şah Muhammed Rıza ise 40 yaşındaydı. İran’ın son şahı olarak tarihe geçen Rıza Pehlevi, Farah’dan önce iki evlilik daha yapmıştı.

İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi ilk evliliğini Mısır Prensesi Fevziye ile yapmıştı. Fakat eşi tahta varis olacak erkek çocuk yerine bir kız çocuğu doğurduğu için ondan boşandı, karısını sürgüne gönderdi.

İkinci evliliğini de sonradan “mahzun prenses” olarak anılan Süreyya İsfendiyari ile yaptı. Fakat Süreyya tahta bir varis veremediği yani çocuk dünyaya getiremediği için ondan boşanmıştı. Güzelliği dillere destan olan Süreyya da hayatını ülkesinin dışında sürdürmek zorunda kalmıştı.

Rıza Pehlevi bunun ardından kendisinin yarı yaşındaki Farah Diba ile evlendi. Son derece görkemli bir şekilde gerçekleşen düğün, dünya medyasından da büyük ilgi gördü. Özellikle Farah Pehlevi’nin gelinliği, kuşağının birçok sosyete düğününe esin kaynağı oldu.

HAYATINI ABD VE FRANSA’DA SÜRDÜRÜYOR
Şah Rıza Pehlevi ile eşi Farah’ın; Rıza, Farahnaz, Ali ve Leyla adında dört tane çocuğu oldu. Hükümdarlıkları sırasında Farah, ülkesinde kültür ve sanatın yükselmesi için çaba harcadı. İran’ın batı dünyasına açılmasına destek verdi.

Aynı zamanda dünya çapında tanınan bir moda ikonuna da dönüştü. Bu arada Farah Pehlevi’nin, ABD’nin suikaste kurban giden başkanı John F. Kennedy’nin eşi Jackie’ye benzetildiğini ve Orta Doğu’nun Jackie Kennedys’si olarak anıldığını da ekleyelim.

Fakat Şah Rıza Pehlevi ve Farah, İran’da yaşanan siyasi değişim sonucunda 1979 yılında ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar: Tüm aile 43 yıldır sürgünde yaşıyor. Farah Pehlevi ise hayatını ABD ve Fransa’da sürdürüyor.

?

Son İran Şahı Rıza Pehlevi’nin ilk karısı Mısır Prensesi Fevziye ve ikinci karısı Süreyya. Fevziye, erkek çocuk doğuramadığı Süreyya da bebek sahibi olamadığı yani tahta veliaht veremediği için sürgüne gönderildi. Farah Diba ise Şah’ın üçüncü ve son karısıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x